Forums

أهلا وسهلا بك إلى منتديات حلبجةنت.
أهلا وسهلا بك ضيفنا الكريم، إذا كانت هذه زيارتك الأولى للمنتدى، فيرجى التكرم بزيارة صفحة التعليمات، بالضغط هنا.كما يشرفنا أن تقوم بالتسجيل بالضغط هنا إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى، وفي حال رغبت بقراءة المواضيع والإطلاع فتفضل بزيارة القسم الذي ترغب أدناه.

الرئيسيةالبوابةأحدث الصورالتسجيلدخول

أختر لغة المنتدى من هنا

ووتنی شتێک بە موسڵمانێک کە لێی بەریە وە باسی کەسێک لەسەر ناحەق کێشە و دەمە دەم بکات و چەند شتێکی تریش

كاتب الموضوعرسالة
emran
به ڕێوه به ری گشتی
به ڕێوه به ری گشتی
emran

ووتنی شتێک بە موسڵمانێک کە لێی بەریە وە باسی کەسێک لەسەر ناحەق کێشە و دەمە دەم بکات و چەند شتێکی تریش Empty
19012012
مُساهمةووتنی شتێک بە موسڵمانێک کە لێی بەریە وە باسی کەسێک لەسەر ناحەق کێشە و دەمە دەم بکات و چەند شتێکی تریش

ووتنی شتێک بە موسڵمانێک کە لێی بەریە وە باسی کەسێک لەسەر ناحەق کێشە و دەمە دەم بکات و چەند شتێکی تریش

پێغەمبەری خوا صلى الله علیه وعلى اله وسلم ئەفەرموێ : ( من حالت شفاعته دون حد من حدود الله فقد ضاد الله في أمره ، و من مات و عليه دين فليس ثم دينار و لا درهم و لكنها الحسنات و السيئات ، و من خاصم في باطل وهو يعلم لم يزل في سخط الله حتى ينزع ، و من قال في مؤمن ما ليس فيه حبس في ردغة الخبال حتى يأتي بالمخرج مما قال ) سلسلة الاحاديث الصحيحة 437 واتە : ( ئەوەی بە شەفاعەتی ئەو حەددێک لە حەددەکانی خوا مەنع بکرێ -بەهۆی شەفاعەتی ئەو تاوان بارێک کە حەددی لە سەرە پاش ئەوەی گەیشتووە بە قازی ئەو بچێ واستەی بۆ بکا ببێتە هۆیەک بۆ ئەوەی حەددەکەی لە سەر جێبەجێ نەکرێ- ئەوە دژایەتی و ڕکا بەرایەتی خوای کردووە لە فەرمانی ، وە هەر کەسێک دژایەتی و دەمە دەم و جیدال بکا لە سەر شتێکی باتڵ وە ئەشزانێ باتڵە ئەوە بەردەوام لە توڕەیی خوا دایە هەتتا واز ئەهێنێ ، وە هەر کەسێ شتێ بڵێ لە دەربارەی بڕوا دارێک کە ئەو شتەی تیا نەبێ ئەوە حەبس ئەکرێ لە ناو قوڕاوی کێم و زوخاوی -ئەهلی جەهەننەم- هەتتا شتێ ئەهێنێ -حوججەیەک- کە پێی دەرچێ لەوەی ووتویەتی ) .

وە پێغەمبەری خوا صلى الله علیه وعلى اله وسلم ئەفەرموێ : ( كفى بالمرء إثما أن يحدث بكل ما سمع ) سلسلة الاحاديث الصحيحة 2025 واتە : ( ئەوەنە تاوانە بەسە بۆ مرۆڤ کە هەرچی بیبیستێ بیگێڕێتەوە ) .

ئایا خۆمان پاراستووە لەم تاوانانە ؟

یەکەم : لە خواردنی قەرزو نەدانەوەی .
دووەم : لە دیفاع کردن و پاکانە کردن بۆ تاوان باران ئەوانەی حەدد لە سەریانە .
سێهەم : لە موناقەشەو جیدال کە لە سەر باتڵیش بین .
چوارەم : لە ووتنی شتێک بەرامبەری بڕواداران کە تیاشیان نەبێ .
پێنجەم : لەوەی هەرچی ببیستین زوو بڵاوی بکەینەوەو بیگێڕینەوە بێ ئەوەی تەئکید بکەین ئایا ڕاستە یان نا !.

ئەم دوو فەرموودە با تێبگەین و خۆمان بپارێزین لەم تاوانە ناشیرنانە بڕواداری ڕاستەقینە هەر کاتێ فەرمانی خوا و پێغەمبەری خوا صلى الله علیه وعلى اله وسلم ببیستێ گوێڕایەڵ ئەبێ نەک پشت گوێی بخاو بەکەمی بزانێ ! با زمانمان بپارێزین بە ناحەق تانەو تەشەر نەگرینە بڕوا داران بە تایبەتی ئەوانەی بانگەواز ئەکەن بۆ یەک خوا پەرستی و تەنها شوێن کەوتنی پێغەمبەری خوا صلى الله علیه وعلى اله وسلم بزانین خوای بەرز ئاگادارە و هەموو شتێک ئەبیستێو ئەبینێ وەک خوای بەرز ئەفەرموێ : [ أَمْ يَحْسَبُونَ أَنَّا لَا نَسْمَعُ سِرَّهُمْ وَنَجْوَاهُمْ بَلَى وَرُسُلُنَا لَدَيْهِمْ يَكْتُبُونَ ] الزخرف(80) واتە : ( ئایا وا ئەزانن ئێمە ئەوە نابیستین ئەوەی لە غەیری خۆیان ئەیاشرنەوەو هەر لە بەینی خۆیانا ئەیڵێن -پستە پست ئەکەن و ناهیڵن خەڵک گوێی لێبێ- بەڵێ ئەیبیستین لێمان شاراوە نیە وە فریشتە نێردراوەکانمان لە سەریان ئەنوسن کە چاودێرن بە سەریانەوە ) .

وەرم گرتووە لە کتێبی (چەند باسێک لە فەرموودە ڕاستەکانی پێغەمبەری خوا صلى الله علیه وعلى اله وسلم) کۆ کردنەوەو نوسینی : باوکى حارث
مُشاطرة هذه المقالة على: reddit

ووتنی شتێک بە موسڵمانێک کە لێی بەریە وە باسی کەسێک لەسەر ناحەق کێشە و دەمە دەم بکات و چەند شتێکی تریش :: تعاليق

لا يوجد حالياً أي تعليق

صفحة 1 من اصل 1

مواضيع مماثلة

-
»  تەنها لە هەڵەبجە .. زیندویەک لەسەر گۆری خۆی وەستاوە! زمناکۆ، ئەو کورە گەنجە هەڵەبجەییەی پاش ٢١ ساڵ ونبون لە وڵاتی ئێران شادبویەوە بە خێزانەکەی، لەسەر گۆرەکەی خۆی وەستاوە! چونکە کەس نەیدەزانی زمناکۆ شەهید نەبوە>>>>>
»  باسی بۆگەنی حیزبایەتی و دەمارگیری و تەفریقە کە ڕێگایە بۆ ئاگر نەک بەهەشت!
» زەنگێکی ئاگادارکەرەوە بۆ گشت موسڵمانێک، دایکان و باوکان؛ بە تایبەتی
» لەیەکێک لە حەکیمانیان پرسی بە چ شتێکی مرۆڤ زۆر سەرسام بویت؟
» باسی مونافیق و دووڕوو، وه‌ نیشانه‌کانیان و ه‌حوکمیان له‌ئیسلامدا